Vírusové choroby

05.09.2011 21:08

Vírusové choroby patria k parazitickým chorobám. Na vírusové choroby dodnes neexistuje žiadny liek a orchidey je potrebné zlikvidovať a zamedziť tak k šíreniu nákazy. Niekedy sa viróza nachádza v rastline v tzv. latentnom ( spiacom ) stave a navonok sa neprejavuje. Preto je dôležité dávať pozor pri akýchkoľvek rezoch či strihaní do živých pletív orchideí ( napr. pri vegetatívnom rozmnožovaní ). Nože a nožničky by mali byť po každom zákroku dezinfikované tak, aby sa rastlinné šťavy s vírusami nedostali do pletiva ďalšej rastliny.

Ktoré vírusy sa na orchideách prejavujú a aké sú ich príznaky?

  Na druhoch Cymbidium sa vyskytuje mozaika, často označovaná ako čiarkovitosť cymbidia. Prejavuje sa podľa stupňa napadnutia žltozelenými škvrnami a pásikmi, ktoré neskoršie prechádzajú v tmavé, odumreté časti pletiva. Násada kvetov býva oveľa slabšia. Vírus je prenosný na rody Cattleya a Epidendrum.

  Krúžkovitosť poškodzuje najmä rody Odontoglosum, Cymbidium, Cattleya a Laelia. Choroba sa prejavuje okrúhlymi škvrnami usporiadanými do kruhov. Pletivá odumierajú. Na kvetoch sa neprejavuje.

  Mozaika rodu Vanda je ďalším zástupcom viróz, spôsobujúcich strakatosť kvetov. Spôsobuje zakrpatievanie a deformáciu rastlín, atypické červenanie listov a zmenu farby kvetov.

  Ďalšou objavenou virózou je viróza rodu Dendrobium. Pôsobí veľmi agresívne a rastliny môžu za veľmi krátky čas stratiť všetky listy.

  Najväčším nepriateľom orchideárov z tejto skupiny chorôb je vírus tabakovej mozaiky. Symptómy sa prejavujú presvetlením pletiva až neskôr k odumretiu ako pri čiarkovitosti cymbidia.