V Papue objavili prvú v noci kvitnúcu orchideu

09.02.2012 17:03

Pozoruhodnú orchideu, ktorá je jedinou z približne 25 000 známych druhov, kvitnúcou výlučne iba v noci, a to iba jedinú noc, objavili holandskí botanici na ostrove pri Papue Novej Guinei. Zatiaľ však ostáva tajomstvom, prečo sa takto rastlina adaptovala.

Orchideu objavil Ed de Vogel počas expedície na ostrove Nová Británia, ktorý je súčasťou štátu Papua - Nová Guinea. Spolu s kolegami André Schuitemanom, Jaapom Janom Vermeulenom a Artom Vogelom nový druh pomenovali Bulbophyllum nocturnum.

Skutočnosť, že kvitne iba v noci, však vedci zistili, až keď jednu rastlinu doviezli do Holandska. Ed de Vogel si orchideu zobral domov, aby zistil, prečo jej puky začali vyzerať ako zvädnuté, keď dosiahli veľkosť, pri ktorej z nich mohli vzniknúť dvojcentimetrové kvety. Prekvapený vedec krátko na to zistil, že orchidea začala kvitnúť niekoľko hodín po súmraku, pričom kvety zostali otvorené aj niekoľko hodín po východe slnka. Rastlina však kvitne iba jednu noc, čo vysvetľuje, prečo puky tak rýchlo začnú vädnúť.

Vedci však zatiaľ nevedia, prečo tento druh kvitne iba v noci. Myslia si, že ich opeľujú malé mušky, ktoré si myslia, že tieto orchidey sú hubami. Kvety týchto orchideí sa v niektorých znakoch naozaj podobajú na huby. Mušky hľadajú miesta, kde by nakládli svoje vajíčka a pravdepodobne tak robia v noci. Bulbophyllum nocturnum pravdepodobne vylučuje arómu, ktorú ľudia nedokážu ucítiť, aby ňou prilákali tieto mušky aj z veľkých vzdialeností.

Na to, aby vedci zistili, či je táto hypotéza pravdivá, sú však potrebné pozorovania priamo v prírode. To však môže byť problém, kedže lokalitu, kde tento druh objavili, v súčasnosti ohrozuje ťažba dreva.

                                                             Bulbophyllum nocturnum