SALEP - nápoj z hľúz orchideí

12.02.2012 13:58

NÁPOJ STAREJ PERZIE 
Orchidey symbolizujú lásku, krásu a ušľachtilosť. Po stáročia sa hľuzy niektorých z nich používali na prípravu čarodejných nápojov lásky, pretože sa o nich tradovalo, že podliehajú vplyvu planéty Venuše. Jedným z najslávnejších a najrozšírenejších nápojov, využívajúcich silu a účinky koreňových hľúz vstavačov, je práve salep.
Na prípravu arabského nápoja salep sa používajú najmä vstavač mužský Orchis mascula, vstavač obyčajný Orchis morio, vstavač vojenský Orchis militaris, vstavač ploštičný Orchis coriphora, ďalej Orchis masculata, Orchis latifolia, Orchis saccifera, Orchis pyrimidalis, Orchis vernixia. Niektoré z nich nájdeme i na našich lúkach, ale pamätajme, že ide o vzácne,
zákonom chránené a ohrozené druhy!

                                            Hľuzy orchideí pripravené na výrobu salepu

SALEP PRE SULTÁNOV
V časoch Ottomanskej ríše sa salep pripravoval špeciálne pre sultánov so zázvorom, koriandrom, kokosom, kasiou (senna) a ďalšími tradičnými bylinami a koreninami. Salep dáva telu teplo, posilňuje, rozohrieva, pomáha odolávať prechladnutiu a pôsobí afrodiziakálne. I preto sa teší takej veľkej obľube. V 8. storočí, keď bol v arabských krajinách zavedený islam a zakázala sa konzumácia alkoholických nápojov, obľuba salepu ešte stúpla. Spolu s ním sa v zime dodnes pije aj Boza, teplý nápoj z kukuričného škrobu, a v lete je obľúbený napríklad grepový nápoj Pýra alebo mliečny Kýmýz. Salep je dobrý na problematické trávenie, prechladnutie, zlepšenie metabolizmu a stále sa uznávajú aj jeho afrodiziakálne a povzbudivé účinky.
Zo Stredného východu sa pred niekoľkými storočiami salep dostal i do Európy a stal sa veľmi populárnym najmä v Anglicku, kde sa podával v tzv. salepových obchodoch s chlebom a maslom. V čase, keď si Európanov definitívne podmanila káva, stiahol sa salep do ústrania. Jeho obľuba v Európe upadla, no v arabských krajinách sa aj naďalej tešil nesmiernej popularite.

                                                       Predaj salepu v arabských uliciach

   

Príprava tureckej zmrzliny z kozieho mlieka a salepového korenia, kt. zadržiava vodu a spomaľuje proces jej topenia

ÚČINNÉ AFRODIZIAKUM
Už v Mathioliho herbári sa popisuje prirodzenosť, moc a účinok podzemných hľúz vstavačov, ktoré vďaka svojej príjemnej sladkej chuti a obsahu povzbudivých látok sa kedysi pridávali do vína či iných nápojov a slúžili na posilnenie mužnej sily a zároveň na krotenie zlých, nekontrolovateľných vášní. Šťavu z čerstvých koreňov odporúčal Dr. Mathioli aj "vyprahlým a vyschnutým" ľuďom, aby sa posilnili a nedostali suchoty. Spolu s orieškami, čiernym korením, cukrom, zázvorom, klinčekmi a galganom sa korene vstavačov používali na prípravu odvarov úspešne liečiacich neplodnosť žien.
Korene vstavačov ako liek na potenciu odporúčal i slávny Paracelsus, ktorý popisoval účinok liečivých rastlín aj na základe ich vonkajšej podoby. A pretože podzemné hľuzy vstavačov podobne ako mandragora svojím tvarom silne pripomínali ľudské pohlavné orgány, používali sa na ich podporu a liečbu.

                                                                      Paracelsus

CIGÁNI A AMULETY LÁSKY
V Európe sa preslávil najmä vstavač mužský Orchis masculata, rastúci na suchých lúkach, pasienkoch a stráňach. Jeho hľuzy, obsahujúce mnoho škrobu a slizovitých látok, sa používali na výživu detí a chorých ľudí. Zbierali sa najmä v južnej Európe a pripravoval sa z nich známy nápoj salep. Cigáni si po storočia pripravovali zo vstavača mužského obľúbené afrodiziaká a amulety lásky. Nazývali ich Karengo a pretože boli tradične poverčiví, hľuzy vstavačov vyťahovali zo zeme priviazané o chvost čierneho psa, ktorému predhadzovali kusy mäsa zo somára. Podobné rituály sa používali v stredoveku aj pri získavaní tajomnej a magickej mandragory.

 Orchis masculata

GRÉCKY SATYRION
Ďalšou známou orchideou používanou na prípravu salepu je vstavač obyčajný Orchis morio, ľudovo nazývaný aj kukučka, pretože rozkvitá v čase, keď sa tieto populárne vtáky začínajú v lesoch ozývať. Tento vstavač spolu s ostatnými druhmi bol obľúbeným afrodiziakom starého Orientu, odkiaľ sa chýry o ňom dostali aj do Indie. Stal sa stredobodom záujmu indickej ájurvédy, ktorá tiež uznala jeho vplyv na zdravú sexualitu. V spisoch čínskej medicíny ho nájdeme pod názvom Pei Lan.
Starí Gréci nazvali podporné afrodiziakálne prostriedky z hľúz vstavača obyčajného Satyrion, podľa satyrov, veselých štíhlych mladíkov z gréckych mýtov, ktorí s malými kozími rožkami na hlavách sa zabávali tancom, hudbou, dobrým vínom a rôznymi bujarými kratochvíľami s pôvabnými nymfami. Z jednej takej chvíľkovej rozkoše sa zrodil Orchis. Tohto syna satyra a nymfy však nečakal dlhý, bezstarostný život. Pretože urazil boha vína, dal ho nahnevaný Bacchus zabiť. Vďaka prosbám svojho otca bol neskôr milosrdne premenený na kvet, nesúci navždy jeho meno Orchis.

  

                                                       Mladíci z gréckych mýtov a ich nymfy