Pleione

24.11.2011 20:53

Tento malý rod obsahuje okolo 20 poloalpínskych hľuznatých druhov orchideí, ktoré sú príbuzné s rodom Coelogyne. Orchidey rodu Pleione nachádzame v širokom spektre rôznorodých horských biotopov, vystupujú vysoko do hôr v Nepále a Číne. Rastú terestricky alebo epifyticky na mechom obrastených vetvách a spadnutých tlejúcich kmeňoch. Produkujú kvety podobné orchideám rodu Cattleya, a to buď jednotlivo alebo v pároch. Rozkvitajú na jar.

 

Zálievka

Plejonky majú radi vlhko. Od jari do skorej jesene by mala byť zálievka výdatná, nakoľko rastliny rastú najbujnejšie. V septembri, keď začnú listy usychať, prestaneme ich zalievať.

 

Substrát

Substrát by mal byť vzdušný, mal by dobre udržiavať vlhkosť a prebytočná voda musí odtekať. Substrát môže byť zložený z veľkého výberu ľahko dostupných materiálov, napr. výživná humózna pôda s prímesou rašeliny - tej by malo byť v kvetináči najviac, perlit, malé množstvo drveného dreveného uhlia, hrubý substrát na orchideje, nasekaný rašelinník, malé štiepky lesnej kôry, kokosové vlákno, ... Je len na nás aké zloženie substrátu si zvolíme, len treba dodržať vzdušnosť, vlhkosť a odtekanie prebytočnej vody.

 

Spôsob výsadby a uskladnenia

Hľuzy začíname sadiť na jar akonáhle vidíme, že začínajú rašiť. Pri sadení necháme asi tak polovicu hľuzy v nadzemnej časti a začneme postupne zalievať. V chladných podmienkach rastú ľahko a najlepšie sa im darí v plytkých kvetináčoch. Presádzajú sa každý rok do výživnej priepustnej zeminy. Po odkvitnutí rastlina vytvorí listy, ktoré sa držia až do neskorého leta. V septembri začnú listy usychať. Vtedy prestaneme zalievať a hľuzy vyberieme zo zeme a uskladníme na chladnom mieste s teplotou okolo 8 °C. V prípade, že hľuza má ešte listy, vyberieme ju a necháme, aby list odpadol sám na chladnom a suchom mieste. Takto ich uskladníme až do jari, kým znovu nezačnú rašiť. Každá kvitnúca hľuza produkuje v priemere dve nové hľuzy každý rok.

 

Svetlo

Plejonky vyžadujú tienisté stanovište.

 

Teplota

Nakoľko sa táto orchidea sadí na jar a je to vonkajšia rastlina, obľubuje nižšie teploty.

 

Fotogaléria k článku