Phalaenopsis (Lišajovec)

27.08.2011 16:55

  Tieto orchideje sú u pestovateľov veľmi obľúbené a sú asi najčastejšie pestovanými druhmi v bytoch. Ich domovinou je tropická Ázia počnúc východnou Indiou a dosahujúce cez Filipíny až do severnej Austrálie.

S phalaenopsismi väčšina orchideárov začína. Má silné, mäsité korene, z časti ukryté v substráte a z časti majú vzdušné korene, ktoré vyrastajú von z kvetináča. Vyznačuje sa kožovitými tmavo, ale aj slabo zelenými listami. Niektoré druhy majú veľmi atraktívne kockované listy. Znášajú suchý vzduch, sú teplomilné a nevadia im vyššie zimné teploty.

Rastliny majú nízke nároky na svetlo, ale vysoké na teplo. Väčšina pôvodných kultivarov bola bielokvetá a ružová až fialová. Krížením týchto druhov sa dostávajú na pulty našich predajní hybridy najrôznejších farieb, jednofarebné, viacfarebné, bodkované, žilkované.

 

Zálievka

Phalaenopsisy majú radi stálu miernu vlhkosť substrátu. Osvedčilo sa zalievanie kúpaním. Kvetináč sa ponorí do nádoby s vodou tak, aby boli všetky korene pod vodou a nechá sa tam minimálne 15 min.  do maximálne 2 hodín. Dôležité je, aby kôra poriadne nasiakla vodou. Ďalšiu takúto zálievku urobíme po vyschnutí substrátu. Zalievame pokiaľ možno dažďovou vodou, ale len takou, ktorá dlho nestála, pretože sa v nej množia baktérie, ktoré by mohli spôsobiť hnilobu.

 

Substrát

Tieto orchideje sú najčastejšie pestované v kvetináčoch so substrátom z kôry. Veľmi podstatná je vzdušnosť substrátu. Korene potrebujú dýchať a preto je najlepšie zvoliť substrát s veľkými kusmi kôry.

 

Hnojenie

Hnojíme 1x týždenne postrekom na listy. Prihnojujeme aj substrát a to 1x za 14 dní bežným hnojivom na orchideje. V zime nehnojíme.

 

Teplota

Phalaenopsisy rastú najlepšie pri denných teplotách 24 – 26 °C a nočných teplotách 16 – 20 °C.

 

Svetlo

Rastú v širokom rozpätí svetelných podmienok. Phalaenopsisy potrebujú svetlo na korene. Najviac im prospieva umiestnenie na východnej strane. Je tam dostatok svetla, slniečko je tam ranné, ktoré neublíži. V letných mesiacoch je potrebné trošku tieniť.

 

Presádzanie

Keď sa začne kôra rozpadať, je potrebné rastlinu presadiť.

 

Fotogaléria k článku