Paphiopedilum (Črievičkovec)

23.08.2011 21:04

 

 Paphiopedilum je rod z čeľade vstavačovité. Je to orchidea pestovaná naprieč celým svetom. Vyskytuje sa od Indie, východne cez južnú Čínu k Filipínam a cez juhovýchodnú časť Ázie a Malajzie až po Novú Guineu a Šalamúnové ostrovy.

Tvorí nespočetné množstvo hybridov, ktoré vznikli krížením asi 80-tich druhov. Do súčastnosti bolo získaných asi 13 000 krížencov. Nové druhy sú navyše ešte stále objavované, čiastočne v odľahlých oblastiach dažďových pralesov v Borneu a Číne.

 Paphiopedilum sa člení do 3 skupín :

  1. terestrická skupina
  • orchidea rastúca na zemi
  1. litofytická skupina
  • orchidea rastúca na vápencových skalách
  1. epifytická skupina
  • orchidea rastúca na hlavných vetvách pralesných stromov

  Črievičkovec je jeden z najznámejších a najzaujímavejších rodov orchideí vytvárajúci charakteristický „ črievičkový „ tvar veľkého voskového kvetu so zaujímavým tvarom i sfarbením, ktorý ale vôbec nevonia. Väčšina črievičkovcov má hladké remeňovité a zelené listy, iné sú nápadité svojou škvrnitosťou či žilkovaním a práve tieto zvyknú byť populárne práve svojím olistením aj keď nekvitnú nijako zaujímavo. Rastú predovšetkým v pomerne vlhkých podmienkach. Vodu uchovávajú vo svojich mäsitých listoch a hustom vlasovite vetvenom koreňovom systéme. Väčšina druhov tvorí jediný kvet, ale niektoré môžu mať aj početnejšie kvetenstvo. Kvety sa objavujú po celý rok, záleží o aký druh ide. Črievičkovce nemajú žiadne zásobné orgány (pahľuzy), preto musí byť u druhov z chladnejších oblastí zachovaná doba odpočinku. Väčšina črievičkovcov vyžaduje v zime svetlé a suché prostredie.                                                 
  Vedeli ste, že rodové meno pochádza zo slova Paphos, čo bol názov chrámu bohyne Afrodity (Venuše) a z gréckeho slova pedilon, čo znamená papuče?   No možno aj práve preto a pre svoj vznešený vzhľad boli považované za akúsi šľachtu medzi orchideami a boli vysoko cenené v záhradníctve. 


Zálievka

Paphiopedilum má rád stálu miernu vlhkosť, preto by substrát nemal nikdy vyschnúť, avšak nikdy nesmie stáť vo vode. Nezalievať do listových srdiečok ! Vyrastajú odtiaľ puky, ktoré by mohli začať zahnívať. Lepšia je mäkká voda na zalievanie, pokiaľ možno dažďová, ktorú však nesmieme nechcať dlho stáť, aby sa v nej nerozmnožili baktérie vedúce k zahnívaniu. Črievičník neznáša rosenie !

Substrát

Rod Paphiopedilum by mal byť zasadený v hrubom kôrovom substráte. Na stanovištiach väčšiny črievičníkov prší takmer po celý rok, okrem niekoľkých málo suchých mesiacov. To znamená, že tieto rastliny majú radi celoročne vlhký substrát, pritom je ale potrebné im zaistiť dobrú drenáž, aby nevznikal nedostatok kyslíka pri koreňoch. Ako drenáž použijeme aj drvený polystyrén.

Hnojenie

Hnojíme slabo 1-krát za 1 až 2 týždne bežným hnojivom na orchideje. Hnojiť môžeme celý rok.

Teplota

Denné teploty 22 - 27 °C, nočné teploty 12 - 19 °C. Krátkodobé výkyvy teplôt v pohode znášajú, ale neznášajú teplota presahujúce 30 °C. Odrody s úzkymi  zelenými listami vyžadujú temperované prostredie.

Svetlo

Zásadne potrebujú menej svetla ako ostatné orchideje. Chránime ich pred priamym slnkom okrem toho ranného. Volíme najlepšie východné alebo západné okno. Veľký nedostatok svetla im však škodí rovnako ako veľký nadbytok, narušuje fotosyntézu. Letnenie je nevhodné.

 

 

Fotogaléria k článku