Orchidea, ktorá nikdy nevidela slnko

16.02.2012 19:10

Táto veľmi neobvyklá a zriedkavá orchidea z Austrálie žije pod zemou !

Rastlina bola objavená na jar v roku 1928, kedy sa Jack Trott sklonil, aby preskúmal podivnú prasklinku, ktorá sa objavila v jeho záhrade. Zo záhadnej prasklinky sa šírila sladká vôňa. Keď Jack začal vyhrabávať zem spod nej, odhalil sa mu malý biely kvet, ktorý rástol pod zemou. To, čo našiel bol úplne nový druh orchidey pomenovaný Rhizanthella.

Biela bezlistá orchidea sa skladá z trubice, ktorá na konci vytvára kvetenstvo. Na rozdiel od ostatných orchideí, Rhizanthella zostáva pod zemou skoro celý svoj život. Nie je schopná získavať slnečnú energiu.

                                                               Rhizanthella gardneri

Preto táto konkrétna orchidea rastie v koreňoch keru s názvom Melaleuca uncinata a je závislá na symbióze s mykoríznou hubou Thanatephorus Gardner, ktorá sa vyskytuje pri tomto kery.

                                                              Rhizanthella gardneri

Nato, aby prebehlo opelenie musí Rhizanthella svojím kvetom preraziť zem, čo sa jej takmer podarí, a rozkvitnúť nad povrchom, aby mohla na svoju šíriacu sa sladkú vôňu prilákať hmyz, konkrétne mravce alebo smutnice, ktoré Rhizanthellu opelia. Keď proces opelenia prebehne, huba, s ktorou orchidea nažíva v spoločnej symbióze, rozkladá organický materiál a poskytuje semenám živiny pre potrebnú energiu a následný rast.

Sú známe dva druhy tohto rodu:
- Rhizanthella slateri ( východná Austrália )

- Rhizanthella gardneri ( západná Austrália )

                                                                  Rhizanthella slateri

Rastú v piesočnatej pôde suchej východnej a západnej Austrálií vo výške 300 - 400 m. n. m. V súčasnosti existuje v prírode len 300 exemplárov, ktoré boli do dnešného dňa zhromaždené.

Presné umiestnenie sa nikde neuvádza kvôli tomu, aby sa uchovala v tajnosti pred verejnosťou.