Neofinetia falcata

18.10.2011 18:52

 

Tento malý monopodiálny druh je rozšírený v Číne, Kórei, Japonsku a ostrovoch Rjúkjú. Má jediný rôznorodý druh a je príbuzný s rodom Angraecum. Je to vzpriamene rastúci epifyt s malými, štíhlymi, remeňovitými a žľábkovitými listami, ktoré rastú vo dvoch radoch na listnatých stromoch na svetlých miestach vo výškach 1 500 m n. m. Staršie rastliny sa môžu vetviť pri báze a majú obvykle rad veľmi tučných koreňov. Kvetenstvo sa tvorí na stonke pri báze listov.

Existujú početné hybridy, ktoré sú predmetom zberateľského záujmu hlavne v Japonsku a sú považované za posvätné rastliny. Kvety krásne voňajú.

 

Zálievka

Táto orchidea ocení pravidelnú zálievku, čiže má rada vlhko. Nikdy by nemala vyschnúť, ale substrát by nemal byť ani premokrený. Zálievka je výdatná od jari až do jesene. Od konca októbra je potrebné postupne znižovať zálievku. Počas zimy sa polieva len 1x za dva až tri týždne, pretože Neofinetia sa pripravuje na vegetačný pokoj.

 

Substrát

Neofinetia sa obvykle sadí alebo presnejšie povedané korene sa balia do čistého rašelinníka. Môže sa použiť aj hrubší substrát, ktorý nám zabezpečí, že korene nám nenapadne hniloba.

 

Teplota

V letnom období by sa teplota mala pohybovať od 19 - 26 °C cez deň a v noci od 14 - 16 °C. V zimnom období od 14 - 5 °C .

 

Hnojenie

V dobe rastu hnojíme 1x za týždeň polovičnou až štvrtinovou dávkou ako odporúčajú v návode. V zimnom období nehnojíme.

 

Svetlo

Neofinetia ocení veľmi jasné svetlo, ktoré je najlepšie na východnej strane rovno na parapete.

 

Fotogaléria k článku