Masdevallia

22.08.2011 21:07

 Rod zahŕňa asi 300 až 450 druhov a niekoľko 100 krížencov, hlavne medzidruhových. Kríženie je zamerané hlavne na ovplyvnenie farby kvetov a na získanie menších rastliniek vhodných na pestovanie v bytoch a izbových vitrinkách.

 Masdevallia pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky, najviac druhov je v Peru, Ekvádore a Kolumbií. Žijú prevažne v chladnejších horských oblastiach, v porastoch stále vlhkých hmlových lesov, ale niekoľko druhov nájdeme i v celoročne teplých dažďových lesoch. Rastú ako na stromoch, tak terestriálne, v podraste, vo vzdušnom humuse a tiež na vlhkých zmechovatelých skalách.

Sú to rastliny väčšinou epifytické, vynimočne aj litofytické.

Pahľuze sa zhlukujú v akýsi centrálny podzemok, z ktorého vyrastajú tuhé, kožovité, podlhovasté listy o veľkosti 5 - 30 cm. Korene sú drôtovité, náchylné na poškodenie. Kvetný stvol je vzpriamený až previsnutý, vyrastá od bázy listu, vysoký najčastejšie okolo 8 - 20 cm. Nesie jeden až niekoľko charakteristických trojcípych kvetov rôznych farieb, veľkostí a vzorov od bielej cez červenú, žltú, ružovú, fialovú, jednofarebné a viacfarebné, často s rôznym žíhaním alebo fliačikmi. Kvety sú veľmi zvláštne a svojím spôsobom aj atraktívne.

 

Zálievka

Prospieva im bohatá zálievka a vysoká vzdušná vlhkosť. Sú náchylné na preschnutie a bez vlahy vydržia maximálne niekoľko dní. Nedostatok vody sa prejaví vädnutím listov a musíme ich ihneď celé namočiť na 3 - 4 hodiny do vody.

 

Substrát

Vyžadujú nevysýchajúci, mierne vlhký, dobre priepustný, epifytný substrát. Výborne sa im darí v živom rašelinníku alebo v inom vhodnom vzdušnom machu, ktorý dobre zadržiava vlhkosť a zároveň je koreňový bal dobre prevzdušnený.

 

Hnojenie

Hnojíme približne 1x týždenne postrekom na list a asi 1x za mesiac priamo na substrát.

 

Teplota

Optimálne teploty pre teplomilné moderné krížence sú celoročne 20 - 25 °C cez deň a 18 - 20 °C v noci. Chladnomilnejšie botanické druhy skôr fandia teplotám medzi 18 - 20 °C a mali by mať chladnejšie zimovanie ( okolo 15 °C ). Vždy vyžadujú stálu, vysokú vzdušnú vlhkosť a častejšie rosenie.

 

Svetlo

Všetky druhy majú radi stanovištia s dostatkom rozptýleného svetla až polotieň.

 

Doba kvitnutia

Semennáčiky bývajú kvetuschopné okolo 3 - 4 rokov veku, rastliny oddelené zo starších trsov ihneď.

 

Rozmnožovanie a presádzanie

V domácich podmienkach sa rozmnožujú iba delením trsov. Delenie a presádzanie nemajú moc radi a pristupujeme k nemu, až keď rastliny začnú vyrastať z kvetináča alebo úplne obrastú podložku. Rozrastajú sa pomaly a môžeme ich znovu deliť až po niekoľkých rokoch.

 

 

Fotogaléria k článku