Mae Fah Luang Garden, Thailand

21.04.2012 21:24

Ako sme cestovali na sever Thajska priamo do „ Zlatého trojuholníka “

Píše sa deň 29.3.2555 (thajský letopočet), je štvrtok ráno a ja spolu s priateľom a naším taxikárom sa vyberáme po raňajkách na cestu za kráľovskými záhradami s názvom Mae Fah Luang.

Cesta autom nám trvá asi jednu hodinu. Čím bližšie sme k záhradám, ktoré sa rozprestierajú medzi drsnou, ale úchvatnou divočinou tropického pralesa, tým viac a viac stúpame do kopcov s nadmorskou výškou asi 1000 m.n.m. Aby auto do toho prudkého stúpania malo väčší výkon, taxikár vypína klímu a zaraďuje už do jednotky. Po chvíli sa dostávame k cieľu našej výpravy – Mae Fah Luang Garden a Royal Villa.

Je strašný výpek a nad hlbokou roklinou sa rozlieha opar.

Za 90 THB kupujeme vstupenky, ešte nás predtým oblečú do nejakého „ kimona “, nakoľko vyžadujú mať zahalené plecia a dolné končatiny, a konečne vstupujeme dnu.     

Mae Fah Luang Garden, Doi Tung

 

Mae Fah Luang Garden

Nachádzajú sa vysoko v horách v oblasti Doi Tung na severe Thajska asi 1 hodinu jazdy autom od mesta Chiang Rai v tesnej blízkosti hraníc s Laosom.

Pri vstupe,  návštevníkov odmenia úžasným pohľadom na ornamentálne aranžmány, fontánky, jazierka, rozmanité kvetiny, medzi inými aj orchidey, ktoré hýria všemožnými pestrými farbami. Tieto sú pestované miestnymi dedinčanmi, ktorí profitujú z turistického ruchu.

Záhrady sa pýšia rozlohou viac ako 4 hektáre. Je to nádherné tiché miesto, kde si návštevníci a hlavne milovníci kvetov môžu dostatočne „ popásť “ oči.

Kráľova matka, princezná Srinagarindra, rozvinula mimo záhrad ešte aj plochu o rozlohe 9 km do arboréta, kde našli svoje miesto domorodá flóra s ojedinelými druhmi po boku s rhododendrómami z rôznych krajín sveta.

 Úžasný výhľad ponúka scénické pohľady na susediace krajiny – Myanmar (Barma) Laos.

 

https://www.youtube.com/watch?v=_9wXVF8AUr0&feature=BFa&list=HL1334907894

 

Raj v pestovaní ópia

Záhrady sa nachádzajú presne na pozemku, kde kedysi existovala dedina s názvom Akha Pa Kluay.

Hľadiac na krásne záhrady je len ťažko uveriteľné, že táto oblasť bola integrovanou časťou s bujným obchodom s ópiom a heroínom.

Pestovanie ópia bolo v Thajsku zakázané v roku 1959 a to uzákonením trestu smrti, ale aj tak sa na jeho hraniciach s Laosom a Myanmarom v 60. a 70. rokoch pestovalo a spracovávalo toľko maku, že sa tejto oblasti začalo hovoriť „ Zlatý trojuholník “.

Thajsko sa proti pestovaniu a obchodovaniu s ópiom snaží bojovať aj za pomoci OSN, čo zapríčinilo, že hlavná produkcia ópia sa presunula za hranice Laosu a Myanmaru.

Nakoľko na severe Thajska panuje veľká chudoba, horské kmene sa pestovania maku nechcú vzdať, pretože je to pre ne až príliš lukratívna záležitosť. Tým, že dopyt po drogách je stále vyšší, stúpa aj ich cena, tak pestovanie ópia sa im až 9x násobne viac oplatí ako pestovanie ryže.

Štatistiky nadnárodných organizácií, ktoré sa zaoberajú bojom proti drogám, jasne ukazujú, že hneď za hranicami Myanmarska a Laosu sa mak pestuje i naďalej. Odtiaľ ópium a ešte žiadanejší heroín, ktorý sa z neho vyrába, prúdi práve cez hranice do Thajska ako do prestupnej zemi.

V súčasnosti je Myanmar po Afganistane druhým najväčším producentom drog na svete.

Zlatý trojuholník – Myanmar, Thajsko, Laos, v strede Doi Tung

 

Ópiový raj sa začal meniť na kvetinový

Kráľova matka veľmi často navštevovala odľahlé časti severného Thajska v 70. a 80. rokoch 20 storočia. Kedže chýbali kvalitné cesty, najlepším riešením ako sa sem dostať bola doprava vrtuľníkom. Kvôli tomuto druhu dopravy miestni ľudia nazvali toto miesto Mae Fah Luang, čo znamená „ Kráľova matka z oblohy “. Ako vyučená zdravotná sestra sa zaujímala o zdravie a sociálnu starostlivosť etnických komunít. Do oblasti Doi Tung zavolala lekársky tím a takisto sa postarala o prísun jedla, oblečenia a základných potrieb pre miestnych.

V roku 1987, vo veku 87 rokov sa jej výsosť rozhodla dať si postaviť sídlo v tejto oblasti. Keď sa rozhodlo o začatí stavby záhrad a vily, dedinčania súhlasili s presídlením dediny Akha Pa Kluay na nové miesto o 500 metrov ďalej. Za túto službu sa im jej výsosť odvďačila tým, že v dedine zaviedli to, čo v starej chýbalo, tečúca voda, elektrina, vydlaždená prístupová cesta a tiež pozemky, kde by sa mohla dedina rozširovať. Miestnym ľuďom dala prácu v záhradách, kde sa starali o jej výsadbu, pestovanie a všetko s tým spojené. Vybudovali si aj vlastné pestovateľské škôlky. Naučila ich pestovať nové plodiny ako zeleninu či ovocie. Začali sa pestovať maliny, jahody, broskyne, ale aj veľké množstvo rôznych odrôd kvetín vrátane ruží.

Dala vybudovať cesty, ktoré mali farmárom pomôcť ľahšie dopraviť úrodu z hôr dolu k spotrebiteľovi, ale mať tiež možnosť nakúpiť potraviny a zaistiť prístup k zdravotnej starostlivosti, pretože dovtedy používali ako jediný dostupný liek surové ópium.

Jej výsosť zahájila veľa projektov zahrňujúc školy, dobrovoľnícke programy a zdravotné nadácie ako je Nadácia boja proti rakovine prsníkov.

Rozhodla sa obnoviť lesy, ktoré kvôli pestovaniu ópia vyústilo do veľkého odlesňovania.

Royal Villa, Doi Tung

 

Dendrobium a Vanda na stromoch,  Mae Fah Luang Garden

 

Zimná záhrada s tillandsiami, Mae Fah Luang Garden

 

Fontánka s chodníčkom a skvelé osvieženie, Mae Fah Luang Garden

 

Toto úžasne skvostné miesto, v ktorom už nerastie ópium, ale množstvo krásnych kvetín, kde ľudia už neumierajú na predávkovanie drogami, ale sa triezvo a spokojne usmievajú na svet, za toto všetko záhrady Mae Fah Luang vďačia princeznej Srinagarindre, matke súčasného thajského kráľa Ramu IX.

Princezná Srinagarindra ( 21.10.1900 - 18.7.1995 )