Ludisia discolor

24.10.2011 17:07

Tento rod obsahuje jedinú sympodiálnu terestrickú orchideu, ktorá je veľmi rozšírená cez celé trópy juhovýchodnej Ázie. Má mäsité plazivé stonky a tvorí malé ružice dužinatých listov. Malé kvety sa vyvíjajú na vzpriamených klasoch, ktoré vyrastajú z centra listovej ružice. Orchidea rodu Ludisia je jednou z mála, ktorá sa pestuje predovšetkým pre atraktívne listy a nie kvety.

 

Zálievka

Tieto rastliny majú v obľube teplé a vlhké prostredie, ktoré by sa nemalo meniť po celý rok. Zálievka v lete by mala byť výdatná a v zime, keď  teplota klesne, by sa mala znížiť, ale substrát by mal vždy ostať mierne vlhký. Pri splnení všetkých kultúrnych podmienok rastliny rastú takmer nepretržite. 

 

Substrát

Ako substrát môžeme zvoliť zmiešanie jemného substrátu na orchidey spolu s rašelinou a perlitom. Udržiavame ho vždy mierne vlhký. Starším rastlinám vyhovuje pestovanie v plytkých misách kvôli ich plazivému vzrastu.

 

Hnojenie

V priebehu aktívneho vegetačného obdobia, t.j. zvyčajne od februára do septembra hnojíme každých 14 dní.

 

Teplota

V letnom období by sa mala teplota pohybovať od 22 - 29 °C a v zimnom období od 20 - 27 °C, nočné teploty môžu klesnúť aj k 15 °C, ktoré by mali byť impulzom pre kvitnutie.

 

Svetlo

Ludisiu umiestnime na tienisté miesto, pretože priame slnečné lúče môžu dužinaté listy vážne popáliť.

 

Fotogaléria k článku