Kritériá pre nákup

28.08.2011 12:32

 Už pri nákupe by ste si mali vybratú orchideu dôkladne prezrieť. Venujte pozornosť prípadným slabým miestam, ale aj týmto radám :

 - mali by ste poznať názov orchidey, prípadne by ste si ho mali vyžiadať. Len tak možno neskôr zistiť jednotlivé podrobnosti, napr. umiestnenie a požiadavky na pestovanie.

 - skontrolujte stav listov. Nemali by ste kupovať rastlinu so zvädnutými, poškodenými listami, s chorými koreňmi alebo rastliny napadnuté škodcom. Všetky tieto príznaky znamenajú zlé začiatočné podmienky na pestovanie orchideí v byte.

 - mokrý ťažký substrát môže spôsobiť nezvratné škody.

 - miesto, kde sa orchidey pestujú s láskou, možno rozoznať už podľa spôsobu prezentácie. Ak pestovateľ alebo predajca ani len neodstránil obal, najmä pri Phalaenopsisoch, dôsledkom tejto nedbanlivosti býva veľmi rýchle napadnutie hubou (pleseň sivá - Botrytis). Ak sa rastlina pestuje bez lásky, má polámané súkvetia, čo je dôkazom nie práve najcitlivejšieho zaobchádzania.

 - nízke teploty v obchodných domoch môžu prispieť k opadávaniu pukov. Ani sám zákazník by nemal rastliny prevážať bez uváženia. V lete i v zime môžu v aute vládnuť extrémne teploty.

 - pri viditeľných nedostatkoch by ste nemali orchidey kupovať ani za nižšiu cenu.