Cymbidium

20.10.2011 20:09

 

Tento rod zahrňuje okolo 50 druhov, ktoré sú rozšírené po celej južnej a východnej Ázií a v Austrálií. Behom minulého storočia boli vytvorené desiatky tisíc hybridov, ktoré sa často voľne triedia podľa veľkosti kvetu: miniatúrne, do 6 cm, stredné, 6 - 9 cm a štandardné, viac než 9 cm. Tieto hybridy tvoria základ obchodu s rastlinami v kvetináčoch a rezanými kvetinami v miernych klimatických podmienkach. Hlavné obdobie kvetu tradične trvalo od zimy do jari, ale vhodným šľachtením sa stále rozširuje. Tieto orchidey sa po storočia pestujú v Číne a Japonsku, kde sú oceňované pre duchovné účely a medicínske účinky. Vysoko oceňované sú tiež formy s pestrofarebnými listami a neobvyklými kvetami.

 

Zálievka

Cymbidiá majú veľmi vysoké nároky na zálievku. Zalievajú sa často a takmer po celý rok, výnimkou sú mesiace marec a apríl, vtedy má rastlina obdobie pokoja, preto tieto dva mesiace vôbec nepolievame. Od mája do septembra by mala byť zálievka výdatná, v októbri by sa mala znížiť na minimum a v novembri znovu zvýšiť na stredne výdatnú zálievku, to kvôli nasadzovaniu kvetov. Táto stredne výdatná zálievka by mala trvať až do januára. Vo februári by sa mala znížiť znovu na minimum a v marci a apríli by malo prísť obdobie sucha.

 

Substrát

Väčšina hybridných druhov sa pestuje v bežne predávajúcich substrátoch pre orchidey, ktoré obvykle dobre presychajú, avšak stále si udržujú určitú vlhkosť. Epifytické druhy uprednostňujú zmes s vysokým obsahom hrubej kôry. Veľmi vhodný je substrát v zložení: substrát pre orchidey, kúsky polystyrénu, drvená kôra a drevené uhlie v pomere 2:1:1:1. Pre miniatúrne odrody môžeme použiť jemnejší substrát.

 

Hnojenie

Hnojenie by malo prebiehať zhruba pri každej tretej zálievke, čiže 1x za jeden až dva týždne. Všetky cymbidiá vyžadujú behom doby rastu dostatok živín.

 

Teplota

Kedže cymbídium nie je teplomilný druh, odporúča sa letniť na záhrade, balkóne. Impulzom pre kvitnutie je totiž striedanie nízkych nočných a vysokých denných teplôt. Pokles teploty by mal byť najmenej o 10 °C. V zime sú optimálne denné teploty približne od 10 - 18 °C a nočné od 5 - 12 °C .

 

Svetlo

Pozor na priame slnko, to nemajú radi. Pri letnení je potrebné prvé dni trošku tieniť, aby si zvykli na silnejšie slnečné svetlo. Ocenia nejaké dobré miesto do tieňa stromov s dostatkom ranného slnka. V byte sa umiestňujú ďalej od okna.

 

Fotogaléria k článku