Cattleya

14.12.2011 09:41

Cattleya je rastlina väčšinou epifytická, výnimočne aj litofytická, ktorá pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky, kde žijú prevažne v porastoch tropických dažďových lesoch s celoročne stálymi teplotami okolo 20 - 28 °C. Niektoré druhy sa vyskytujú i v chladnejších horských oblastiach.

Rod zahrňuje asi 50 druhov a mnoho tisíc medzidruhových a medzirodových krížencov. Cattleye sa využívajú ku kríženiu asi najviac zo všetkých rodov. Z medzirodových krížencov sú najznámejšie kríženci z rodu :

Brassavola x Cattleya  = Brassocattleya = Bc.

Broughtonia x Cattleya = Cattleytonia

Laelia x Cattleya = Laeliocattleya = Lc.

Sophronitis x Cattleya = Sophrocattleya

Epidendrum x Cattleya = Epicattleya

 

Známe sú aj viacnásobné kríženia ako :

Blc. = Brassolaeliocattleya = Brassavola x Laelia x Cattleya

Slc. = Sophrolaeliocattleya = Sophronitis x Laelia x Cattleya

Iwanagara = Brassavola x Laelia x Diacrium x Cattleya

Potinara = Sophronitis x Laelia x Brassavola x Cattleya

Epilaeliocattleya = Epidendrum x Laelia x Cattleya

 

Cattleya nie je náročná na pestovanie a preto sa odporučuje aj pre začínajúcich pestovateľov. Kvety sa vyznačujú rozmanitosťou farieb a vzorov. Dosahujú veľkosť 6 - 20 cm. Často výrazne voňajú.

 

Zálievka

Teplomilným druhom (dvojlisté cattleye) prospieva bohatá zálievka a vyššia vzdušná vlhkosť celoročne, chladnomilnejším druhom (jednolisté cattleye) iba od jari do jesene. Bez vlahy vydržia pomerne dlho ( 4 - 5 týždňov ). Na výraznejší nedostatok vody upozornia mäkknutím a vädnutím listov. Do poriadku ich dáme väčšinou ponorením na pól dňa do dažďovej vody.

 

Substrát

Cattleye môžeme pestovať epifyticky, čiže naviazané na rôznych podložkách a kmeňoch. Vtedy ich musíme častejšie rosiť, cez leto aj viackrát denne. Cattleye pestujeme aj v kvetináčoch. Vhodný je hrubý substrát z borovej kôry s prímesou rašelinníka, dreveného uhlia a perlitu.

 

Hnojenie

Hnojíme 1x za 14 dní hnojivom na orchidey. V zimnom období hnojenie úplne vynecháme.

 

Teplota

Leto : 15 - 24 °C

Zima : 12 - 20 °C

 

Svetlo

Všetky Cattleye potrebujú dostatok rozptýleného svetla. V lete je potrebné rastliny chrániť pred priamym slnkom. V byte je najvhodnejšie ich umiestniť na východnú alebo západnú stranu okenného parapetu.

 

Fotogaléria k článku