Bulbophyllum

12.10.2011 20:27

 

Ide o obrovský rod, s viac ako 1500 pomenovanými druhmi, ďalšie sa stále objavujú. Oblasť jeho rozšírenia je veľmi široká - od Južnej Ameriky cez Afriku až po Juhovýchodnú Áziu a Austráliu.

Do tohoto kozmopolitného rodu spadajú kvety všetkých tvarov, veľkostí a farieb. Ide o sympodiálne orchidey rastúce ako epifyty a litofyty. Väčšina druhov vytvára valcovitú pahľuzu s jedným listom. Existuje však aj rada druhov s dvoma listami, najmä z Afriky a Madagaskaru.

Rod Bulbophyllum zahrňuje niektoré z najmenších orchideí na svete a naopak iné, ktoré tvoria robustné rastliny. Kvety sa líšia od väčšiny orchideí a sú vysoko špecificky zamerané, aby priťahovali konkrétne opeľovače. Týmito opeľovačmi môžu byť muchy, ktoré priťahuje odporne zapáchajúci kvet v podobe rozkladajúceho sa mäsa. Ďalšími opeľovačmi sú osy, tie naopak láka sladká vôňa kvetu rodu Bulbophyllum.

 

Zálievka

Tieto rastliny netolerujú tvrdú vodu, takže použitie dažďovej vody alebo destilovanej vody riedenej s vodou z vodovodu v pomere 1:1, je nevyhnutné. Od marca až do októbra, v čase rastu, by mala byť zálievka výdatná a substrát vždy vlhký. Od novembra až do februára, v čase kvitnutia, by sa zálievka mala obmedziť na minimum. Niektoré druhy kvitnú len v reakcií na obdobie vlhka a sucha, zatiaľ čo iné kvitnú celoročne. Dávajú prednosť vysokej vlhkosti vzduchu. Sú ideálnymi kandidátmi vhodnými do paludárií.

 

Substrát

Bulbophyllum je plazivá rastlina s krátkym koreňovým systémom, preto sa nehodí do hlbokých  kvetináčov. Výborne sa mu darí v plytkých nádobách, ale aj na podložkách s rašelinníkom, na konároch stromov, či v závesných košíkoch. Substrát by nemal obsahovať soli a mal by byť permanentne vllhký.

 

Hnojenie

Hnojíme len v čase rastu rastliny 1x za mesiac hnojivom na orchidey. V zimnom období nehnojíme vôbec.

 

Teplota

V letnom období by sa teplota medzi dňom a nocou mala pohybovať v rozmedzí od 18 - 22 °C a v zimnom období od 12 - 18 °C.

 

Svetlo

Väčšinu roka dáva prednosť tieňu, teda od marca až do októbra je potrebné tieniť a od novembra až do februára mu vyhovuje polotienisté stanovište.

 

Fotogaléria k článku