Botanická záhrada a arborétum Mendelovej univerzity v Brne

07.11.2011 20:41

V dňoch 5. a 6. novembra 2011 sa posledný krát v tomto roku otvorili brány botanickej záhrady a arboréta Mendelovej univerzity v Brne.

Vybrala som sa tam aj ja spolu s mojím priateľom. Pred nami bola dlhá cesta, cca 350 km, čo bolo okolo 4 hodín jazdy. Na moje nešťastie, pár dedín od bydliska nám vypovedala v aute batéria. Už som „ hádzala flintu do žita “ , ale čo čert nechcel, predsa sme sa tam dostali, takže osud sa s nami v to sobotné ráno pekne pohral. Do Brna sme šťastne dorazili okolo obeda. 

Začiatok návštevných hodín bol o 10:00 – 17:00 hod., takže sme mali dosť času sa tou  všetkou nádherou v pokoji pokochať, keďže sa v čase nášho príchodu v arboréte nenachádzalo ani ešte veľa návštevníkov, tak aj čo to nafotiť. Vstupné bolo veľmi prijateľné, 50 Kč pre dospelých.

Zbierku orchideí Botanickej záhrady a arboréta Mendelovej univerzity založili prof. Ing. J. Dušek a prof. Ing. J. Křístek v roku 1967. Dnes je v zbierke sústredených 4000 tropických orchideí, ktoré pochádzajú z rôznych oblastí celého sveta. Orchidey boli umiestnené v štyroch skleníkoch v hornej časti botanickej záhrady o rozlohe cca 800 m2.

Pri vchode ma upútali vstupné dvere, cez ktoré sa vchádzalo už do samotnej záhrady. Boli krásne. Ako sme vstúpili dnu, pocítili sme úžasné teplo a vlhkosť. Kropaje potu, ktoré sa nám vytvárali na čele, nám stekali po tvári. Ortuť na teplomery sa vyšplhala na  22 °C a ručička na vlhkomery ukazovala až 80%.

Po pravej strane ma nadchla stena s malým vodopádom, ktorý stekal do jazierka, kde mali svoje miesto paprade, palmy, bromélie a rôzna iná tropická zeleň. Našla som tu aj na kameni oddychovať jednu korytnačku.

Po ľavej strane boli už krásne vystavené orchidey rodu Cattleya, Vanda, Masdevallia, Dendrobium, Maxillaria, Stanhopea a iné. Všetky orchidey boli porozdeľované do štyroch skleníkov podľa nároku na teplotu, vlhkosť a svetlo.

 

                                                                                                                                                                    

 

V ďalšej časti skleníka bolo v rohu postavené obrovské akvárium, v ktorom dostali priestor rybičky všetkých možných veľkostí a vodné rastliny.

Druhou hlavnou zaujímavosťou výstavy bolo nahliadnutie do pestovateľských skleníkov, v ktorých sa nachádza laboratórium. Laboratórium bolo založené v roku 1970 pre množenie orchideí metódou in-vitro. Slúži ako genobanka a je tu umiestnených cca 1000 orchideí v kultúre in-vitro.

Touto výstavou som bola veľmi očarená, pretože to nebola výstava ako taká, kde sú na jednotlivých stoloch naaranžované orchidey z rôznych kútov sveta. Výstava v botanickej záhrade sa veľmi prikláňala k prirodzenému prostrediu v akom orchidey žijú vo voľnej prírode. Bola som ohromená aj ich prenikajúcou vôňou, ktorá sa šírila celou záhradou. Na malú chvíľku sa mi zazdalo, že prechádzam stredom tropického pralesa a všetká tá krása prírody dýcha len na mňa. Bol to pre mňa neskutočne fascinujúci pocit vidieť toľko nádhery po kope.

 

Milovníkom a pestovateľom orchideí vrelo odporúčam navštíviť tento úžasný skvost prírody, pri ktorom si určite oddýchnu, načerpajú nových síl a zabudnú na strasti bežného života.

 

Fotogaléria k článku